כבר נאמר שתזמון הוא הכל בחיים, והלא כל אחד מאיתנו נמצא כאן בזכות תא זרע קטנטן וזריז שהגיע ראשון אל תא ביצית. כעת מתפרסם מחקר מפתיע שחושף כי על אף שתא זרע אנושי נראה במיקרוסקופ כשוחה קדימה באמצעות הנעה נמרצת של זנבו שנקרא, שוטון, בצורה סימטרית מצד לצד, הוא למעשה שוחה בצורה הרבה יותר כאוטית – כזו שהצליח לרתום כדי להשיג מהירות מרבית של 20-30 חבטות זנב בשנייה.

במאה ה-17, אנטוני ואן לֵוֶונהוּק שהיה סוחר ומדען הולנדי, נודע כאדם הראשון בהיסטוריה שראה חיידקים במיקרוסקופ אור. הוא השתמש באחד המיקרוסקופים הקדומים ביותר בכדי לראות כיצד תא זרע שוחה, ותיאר אותו כ"חיה קטנה עם זנב, שכאשר שוחה, היא חובטת בתנועה דמוית נחש, בדומה לצלופח במים". באופן מדהים, התפיסה הזו לגבי אופן תנועת תא הזרע לא השתנתה מאז. המחקר החדש שהשתמש במיקרוסקופיה תלת ממדית במהירות גבוהה מראה כי במשך 350 שנה היינו קורבנות לאשליה וטעינו באופן השחייה של תא הזרע.

המחקר החדש מראה כי תאי רבייה אנושיים מתקדמים, למעשה, תוך שהם מכים בזנבותיהם לצד אחד בלבד. תנועה זו אמורה לגרום לתא הזרע לשחות במעגלים, אך צוות החוקרים מצא כי תאי הזרע מצאו פיתרון המאפשר להם להניע קדימה: ראשם מסתובב בכיוון אחד, בעוד זנבם מסתובב סביבו בכיוון ההפוך בתהליך המכונה "precession" – בדומה לכדור הארץ המסתובב על צירו תוך כדי הקפה סביב השמש. תנועת בורג זו מתאזנת במסלול כולל של שחייה קדימה. הסימטריה מושגת אפוא באמצעות א-סימטריה, ויוצרת אשליה אופטית של סימטריה דו צדדית במיקרוסקופיה דו-מימדית.

המדענים מציינים כי שינויים עדינים בתנועת תא הזרע עלולים להשפיע על פוריות, כך שממצאים אלו עשויים לסלול את הדרך לטיפולי פוריות חדשים או אפילו לפיתוח אמצעי למניעת הריון עבור גברים שיתמקד בתנועתיות תא הזרע.

תמונה ראשית: dreamstime

מקור:

Human sperm uses asymmetric and anisotropic flagellar controls to regulate swimming symmetry and cell steering. Gadêlha et al., Sci. Adv. 2020