ד"ר אנדרו טיילור סטיל (1917-1828), היה רופא אמריקאי אשר לפני יותר ממאה שנים ייסד את רפואת האוסטיאופתיה. הוא עבד בתקופה של חוסר ודאות רפואית, שבמהלכה רופאים רבים בחנו תרופות ושיטות טיפול רבות כגון, הקזת דם וטכניקות טיהור, ועל כן חיפש אלטרנטיבה לרפואה המקובלת. ד"ר סטיל הקדיש שנים ללימוד והתנסות לפני שפתח את ביה"ס האמריקאי לאוסטיאופתיה בקורקסוויל בשנת 1892. פילוסופיית האוסטיאופתיה שלו התבססה על עקרונות של ארגון הגוף ושימור הבריאות במקום במחלה. ד"ר סטיל האמין שקיימים 4 עקרונות בסיסיים:

1) גוף האדם מתפקד כיחידה ביולוגית אחת שלמה.

2) לגוף יש מנגנוני ריפוי וויסות עצמי.

3) מבנה ותפקוד קשורים זה בזה.

4) לחץ (pressure) חריג בחלק אחד של הגוף מייצר לחצים ומאמצים חריגים (strains) בחלקים אחרים של הגוף (Findley & Shalwala, 2013).

א.ט. סטיל מתאר את הפאשיה במפורש ככיסוי, עם תשומת לב למינוח שבו מטשטשים אזורי המוצא המשותפים של חלקים בודדים במערכת הפאשיאלית. הפאשיה מסייעת לרקמות להחליק זו כנגד זו, וכן לזרימת נוזלי הגוף ומתאפיינת בעיצבוב עשיר. פאשיה מעורבת בצורה אינטימית בתהליך הנשימה וההזנה של כל תאי הגוף, כולל תאים שנפגעו כתוצאה ממחלות וסרטן (Findley & Shalwala, 2013).

בספרו, הפילוסופיה והעקרונות המכאניים של האוסטיאופתיה (1902), א.ט. סטיל כותב:

"..מכל נקודת מבט ממנה מתבוננים בפאשיה, פלא מופיע… היא מקיפה כל שריר, וריד, עצב, וכל איבר בגוף. יש לה רשת של עצבים, תאים, וצינורות שמגיעים אליה ויוצאים ממנה; אין ספק כי הפאשיה מלאה במיליוני מרכזי-עצבים ובסיבים אשר ממלאים תפקידי הפרשה וסילוק של נוזלים חיוניים והרסניים. על ידי פעולתה אנו חיים, ובשל כישלונה אנו מתים. כל שריר משחק את תפקידו בחיים הפעילים. כל סיב שריר חייב את גמישותו לממברנה השוטפת אותו, המאפשרת לכל השרירים להחליק מעל ומסביב כל השרירים והרצועות הסמוכים ללא חיכוך או זעזוע. היא לא רק מסככת את הסיבים, אלא מזינה את כל חלקי הגוף. העצבים שוכנים בה כל כך בשפע עד כי אין אטום של בשר שלא מצליח לקבל דרכה עצבוב ואספקת דם".

"הפאשיה חודרת גם את הסיבים העדינים ביותר שלה כדי להעניק להם לחות ולסייע בגלישתם האלסטית. הפעל את דמיונך כדי לעקוב אחר אותם עצבים דקיקים לאין שיעור. אתה רואה את הפאשיה, ובפליאה והשתאות אתה קורא, "היא בכל מקום באדם, ובכל יתר היצורים החיים בים וביבשה".

"עובדות רבות אחרות חוצות את המחשבה בשמחה ובהערכה בעת שאנו מתבוננים ביופיים של החיים המתגלמים בפלאות שנמצאות בפאשיה. נשמתו של אדם נראית, עם כל הזרמים של מים חיים טהורים, שוכנת בפאשיה של גופו".

"אני כותב באריכות על האוניברסליות של הפאשיה כדי להרשים את הקורא עם הרעיון שחומר חיבור זה חייב להיות חופשי בכל חלקיו על מנת לקלוט ולהפריש את כל הנוזלים, להסדיר ולהשתמש בהם בשמירת חייהם של בעלי-חיים, ולהפטר מכל הזיהומים, כך שהבריאות לא תיפגע על ידי נוזלים מתים ורעילים. ידע על מידת האוניברסליות של הפאשיה הוא הכרחי, והוא אחד העזרים הגדולים ביותר לכל מי שמבקש לאתר את הגורם למחלה.."

"..אני לא מכיר אף חלק של הגוף המשתווה לפאשיה כשדה-ציד. אני מאמין שככל שמחקר הפאשיה יתקדם, מחשבות זהובות עשירות יופיעו לעיניי הרוח יותר מאשר לגבי כל חלק אחר של הגוף".

"כאשר אתה מתמודד עם הפאשיה, אתה מנהל עסקים עם סניפיו של המוח, על פי חוק תאגיד כללי; ומדוע לא לטפל בסניפים הללו באותה המידה של כבוד?.. " (Andrew Taylor Still, 1902)

 

תמונה: dreamstime

מקורות:

  1. Thomas W. Findley, MD PhD and Mona Shalwala, MS-IV, Fascia Research Congress Evidence from the 100 year perspective of Andrew Taylor Still. Journal of Bodywork & Movement Therapies (2013) 17, 356-364.

 

  1. Andrew Taylor Still, The Philosophy and Mechanical Principles of Osteopathy, 1902. eBook, 2005 (This eBook is published by Interlinea™ and is the first part of the Still Project).