מחקר שבצע צוות משולב מאוניברסיטת פן סטייט קולג' לרפואה, המרכז הרפואי ע"ש מילטון פן סטייט, ואוניברסיטת קולומביה בארה"ב (Kraschnewski JL, 2016) מצא כי, לאנשים מבוגרים המבצעים אימוני כוח פעמיים בשבוע יש סיכויים נמוכים יותר למות.  המחקר הוא הראשון שמדגים את הקשר בין אימוני כוח לבין תמותה בגיל המבוגר במדגם ארצי גדול על פני תקופת זמן ממושכת (15 שנים). הסקר כלל יותר מ -30,000 מבוגרים בגיל 65 ומעלה.

מחקרים רבים מצאו בעבר כי לאנשים מבוגרים העוסקים בפעילות גופנית יש איכות חיים טובה יותר וסיכון נמוך יותר לתמותה. פעילות גופנית סדירה קשורה ליתרונות בריאותיים, כולל מניעת מוות מוקדם, מחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגים מסוימים של סרטן.

הפקת תועלת בריאותית מפעילות אירובית היא עובדה מבוססת היטב, לעומת זאת, פחות נתונים נאספו על אימוני כוח על אף שתמיד היו חלק מאימוני כושר. לפני כ-3 עשורים פרסם הקולג' האמריקאי לרפואת ספורט (ACSM) לראשונה הנחיות לפעילות אירובית, אך רק בשנת 2007, בשילוב עם עם איגוד הלב האמריקאי (AHA), פרסמו המלצה שכל האוכלוסיה הבוגרת תבצע אימוני כוח לפחות פעמיים בשבוע.

במהלך העשור האחרון, חוקרים החלו להדגים את השפעתם החיובית של אימוני כוח על כוח השריר, מסת שריר והתפקוד הגופני, כמו גם שיפורים במחלות כרוניות כגון, סוכרת, אוסטאופורוזיס, כאב גב תחתון והשמנה. מחקרים קטנים הבחינו כי כוח שרירים גדול יותר קשור להפחתת הסיכונים למוות.

המחקר הנוכחי גילה כי לאנשים מבוגרים שבצעו אימוני כוח לפחות פעמים בשבוע היו 46% פחות סיכויים למות מכל סיבה שהיא לעומת אלו שלא, 41% פחות סיכויים לתמותה ממקור לבבי, ו-19% פחות סיכויים למות מסרטן.

אנשים מבוגרים שמילאו אחר ההנחיות של אימוני כוח לפחות פעמיים בשבוע, היו בממוצע מעט צעירים יותר,עם סיכוי גבוה יותר למשקל גוף תקין, עסקו בפעילות גופנית אירובית ונמנעו מאלכוהול וטבק.

חשוב לציין כי, החוקרים מצאו שאנשים שדיווחו על שילוב של אימוני כוח נהנו מתוחלת חיים ארוכה יותר לעומת אלו שלא הכלילו תרגילי כוח.

החוקרים טוענים שהמחקר הזה מהווה ראייה מוצקה לכך שאנשים מבוגרים המשלבים אימוני כוח במסגרת הפעילות הגופנית השבועית שלהם מפיקים תועלת הרבה מעבר לשיפור כוח השרירים והתפקוד הגופני.

 

תמונה: dreamstime

מקורות:

Kraschnewski JL et al., Is strength training associated with mortality benefits? A 15 year cohort study of US older adults., 2016