אריק בציג הוא פיזיקאי אמריקאי שעובד כפרופסור לפיזיקה וביולוגיה מולקולרית ותאית באוניברסיטת קליפורניה, ברקלי. הוא זוכה פרס נובל לכימיה לשנת 2014.

תאי הילה (HeLa) הם שורת תאי סרטן צוואר הרחם שנקראים, תאים נצחיים, ונמצאים בשימוש נרחב במחקר הרפואי. השורה נגזרה מתאי סרטן צוואר הרחם של אישה בשם הנרייטה לאקס, שמתה מסרטן בשנת 1951. תאים אלה קבלו את הכינוי "נצחיים" בגלל שהם יכולים להמשיך להתחלק אין סוף פעמים במעבדה אם מחזיקים אותם בסביבה מתאימה (חמצן, מזון, וכו'). התאים מתחלקים בקצב מוגבר מאוד, אפילו בהשוואה לתאי סרטן אחרים. תאים רגילים, לעומת זאת, לא מצליחים להמשיך להתחלק לעד ובסופו של דבר מזדקנים ומתים.

בסרטון מאת פרופ' בציג, רואים תא הילה "מנופף בזרועותיו" שנקראים פילופודיה, למעשה התנועות מתאפשרות באמצעות קורי חלבון האקטין של שלד התא (ציטוסקלטון) המוארים בחלק התחתון של הסרטון. הפילופודיה הן שלוחות שבעזרתן התא חש את הסביבה החיצונית שלו, במיוחד את המטריצה החוץ-תאית, והן יוצרות סוג של עיגון ראשוני, שאחריו התא יכול ליצור היצמדויות נוספות ולשנות את כיוון ההגירה שלו בהתאם למטריצה. הפילופודיה הללו הופכות את תא ההילה לנייד מאד עם תמרון אפקטיבי במטריצות שונות, כאשר המשמעות היא יכולת יעילה לנדוד ולייצר גרורות במקומות אחרים ברחבי הגוף.

מקור: ויקיפדיה, wwwAAASorg

תמונה ראשית: תאי הילה,  Public Domain commons, wikimedia.org